Článek

15643222891564322289.jpg
cas28.07.2019 Andrášiová

Úschova peněz

Kupujete či prodáváte nemovitost?


Při uzavírání Kupní smlouvy na nemovitost je třeba vyřešit, jaký bude způsob úhrady kupní ceny. Pokud toto není dostatečně ošetřeno, může prodávající nebo kupující přijít o peníze.Bankovní úschova


banka

Jedná se obvykle o trojstrannou smlouvu mezi kupujícím, prodávajícím a vybranou bankou. Smlouva se nazývá Smlouva o jistotním nebo vázaném účtu.

Bankovní účty a účty úschov jsou pojištěny až do maximální výše odpovídající 100.000 EUR na jednoho klienta u jedné banky


 

Advokátní úschova


kladivo-soud

Každý advokát je registrován u České advokátní komory a ze zákona musí mít uzavřeno pojištění profesní odpovědnosti nejméně ve výši 5.000.000 Kč.


 

Notářská úschova


notář

Každý notář je registrován u Notářské komory a stejně jako advokát musí mít ze zákona sjednáno profesní pojištění.

 


Úschova u realitní kanceláře


Úschovu nabízí také realitní kanceláře. Ale vzhledem k tomu, že dosud neexistuje zákon o realitním zprostředkování, neexistují ani pravidla, jimiž se musí při úschově řídit. O to více je třeba zvažovat, zda sem peníze do úschovy svěřit.

 

Nevyužít žádnou z úschov může být velmi riskantní. Kupní cena se vkládá do úschovy ještě před převodem vlastnického práva. Tím je chráněn prodávající, kdyby došlo v katastru nemovitostí k přepisu vlastnického práva na nového vlastníka, ale kupující by mu odmítl zaplatit.


Úschovou je ale chráněn i kupující, pokud by nebyl zapsán v katastru nemovitostí jako nový vlastník nemovitosti. Tato situace může nastat např. v chybě ve smlouvě, která následně nebude opravena. V takovém případě se peníze z úschovy vrátí zpět na účet kupujícího.


 

Potřebujete radu či pomoc? Zkontaktujte se se mnou.